Startpunkt Kungsleden i Jäckvik. Lotta Byqvist är en van vandrare och guide i fjällmiljö. Tempot är normalt. Men om du väljer att vända efter ett tag – så går det förstås alldeles utmärkt. Foto Maria Söderberg 2024. (OBS klicka på bilden om motivet inte synd). 

Fjällnejlika (Silene suecica). Foto Lotta Lestander

Pieljekaise, intill toppen. Foto Grit Martin

Ned från Pieljekaise med fjället Riebneskaise i bakgrunden och Hornavan. Foto Grit Martin

Afton Pieljekaise. Foto Grit Martin

 

Leden till Pieljekaises topp. (OBS klicka på bilden om motivet inte synd). Foto Grit Martin  

Pieljekaises topp med guide

Följ med! Välkommen hänga med vår guide Lotta Byqvist på en vandring till toppen av Pieljekaise.
Fredag 17 juli kl. 18. Start parkering Kungsleden, ca 7 km enkel väg. Ta med fika! Normaltempo.
För dig med Bokpass under 2026 års Bok & Vandring ingår den guidade turen. Övriga 200 kr, beloppet betalas på plats med Swish eller kontant.
Ingen föranmälan. Vid första stoppen (efter 3 km) i stugan bjuds alla på en överraskning. Läs mer om om vandring till toppen av Pieljekaise i Nenne Åmans tappning:
https://gapatur.se/pieljekaise-arjeplogsfjallen/

Här ett par som beskriver sin tur: https://4000mil.se/index.php/pieljekaise-en-nationalpark-en-vandring-ett-berg-och-en-bestigning/

Pieljekaise nationalpark
https://www.sverigesnationalparker.se/park/pieljekaise-nationalpark/
Fjällbjörkens nationalpark Vid sidan av allfarvägarna ligger Pieljekaise nationalpark, med sina orörda, vidsträckta björkskogar. Skogar som binder samman fjällets dalar med kalfjällets höjder. En tillflyktsplats för fåglar och rovdjur men även, sedan urminnes tider, en plats för samernas renskötsel.

. . .

Bok & Vandring i Jäckvik / Jäggeluaktta 16-19 juli 2026

Pingstdagen 7 juni 2026: Tur till Veälbmábuovđđa vid Uddjaure

Bok & Vandring 2026: Åsne Seierstad medverkar med boken ”Ofred”